Podzimní komunální volby v Praze: vítězství by obhájila TOP 09, vládní ANO by skončilo až třetí

Celá zpráva ve formátu PDF ke stažení ZDE.

TOP 09 by i přes počáteční rozpory ve svém pražském vedení obhájila vítězství z minulých komunálních voleb. Ve výzkumu získala v celkovém součtu podporu 28,9 procenta respondentů: z toho 18,8 procenta činily preference a 10,1 procenta pak teoretický potenciál. Volební potenciál nám ukazuje, jak by voliči volili, pokud by měli dvě možnosti. Vzhledem k tomu, že se zpravidla rozhodují těsně před volbami, jsou potenciálními voliči obou stran. Přičemž první volbou ukáží své preference, tedy koho by volili v současnou chvíli. Druhou volbou ukáží potenciální strany. Potenciál tedy ukáže nejširší možnou podporu stran.
 
Stabilní stříbrnou pozici u pražských voličů si drží volební trojkoalice SZ - KDU-ČSL a hnutí STAN, která v celkovém souhrnu dosáhla 21,4 procenta.

Až třetí preferenční příčku u Pražanů překvapivě obsadilo hnutí ANO 2011 s celkovými 14,5 procenta, které u voličů zřejmě doplatilo na dlouhodobé problémy při hledání volebního lídra své kandidátky. Změřené preference u hnutí ANO, ale i u volební kandidátky 65 Demokratů Jana Kasla ukazují, že veřejnost doposud plně nezaznamenala změnu v kandidátkách obou subjektů na pozici lídrů a přetrvává u ní povědomí o vzájemných sporech a nejasné kandidatuře.
 
Změřená procenta ČSSD a ODS kopírují volební výsledky z nedávných evropských voleb. Sociální demokracie dosáhla celkových 12,8 procent (z toho 10,2 procent v preferencích a 2,6 procent potenciálu). Pražští občanští demokraté získali rovných 10 procent (8,2 procent preferencí a 1,8 procent potenciálu).

Pevně rozhodnutých pražských voličů účastnit se podzimních komunálních voleb je v tuto chvíli 31,8 procent, což ukazuje, že pražští voliči se dosud plně nezaktivizovali, neuvědomují si blížící datum voleb a nejsou rovněž ovlivněni volebními kampaněmi. Připomeňme, že poslední skutečná voličská účast v roce 2010 v pražských komunálních volbách činila 44,4 procent.

Volební výzkum Praha se uskutečnil v rámci projektu Phoenix research on-line ve dnech 1.8. - 18. 8. na vzorku 3 998 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel České republiky dle ČSÚ ve věku od osmnácti let. Probíhal on-line metodikou, kdy pro výběr vzorku byla použita kvótní metoda a validita dat byla zkontrolována triangulační metodou. Statistická chyba u uvedené skupiny se pohybuje v rozmezí +- 1,5 procenta.

podzimní komunální volby obr. 1

podzimní komunální volby obr. 2

podzimní komunální volby obr. 3

 

Projekt Phoenix research on-line dodržuje při své práci mezinárodní kodex výzkumu ICC/ESOMAR, který udává standardy chování při prováděném průzkumu, kvality a etiky výzkumné práce.

Projekt Phoenix research on-line se inspiroval zahraniční praxí, především americkou PewResearchCenter, společností s mezinárodní působností 3 Q global a anglosasko-německou AMR.

Výzkumy jsou prováděny zejména metodou on-line. Vzorky respondentů jsou vybírány kvótní metodou. Ověření dat probíhá metodou simultánní triangulace, tedy použitím kvalitativních a kvantitativních metod ve stejném časovém okamžiku, aby bylo dosaženo efektivnějšího výzkumu a plně využito výhod kvalitativního výzkumu i kvantitativních metod výzkumu.

Celá zpráva ve formátu PDF ke stažení ZDE.

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace