Podzimní komunální volby v Praze: vítězství by obhájila TOP 09, ztrácí Trojkoalice, vládní ANO je druhé

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde .

TOP 09 by i prˇes pokles voličské podpory oproti srpnovému měření obhájila vítězství z minulých komunálních voleb. Ve výzkumu získala v celkovém součtu podporu 25,4 procenta respondentů: z toho 16,5 procenta činily preference a 8,9 procenta pak teoretický potenciál.


Ten nám ukazuje, jak by voliči volili, pokud by měli dvě možnosti. Vzhledem k tomu, že se zpravidla rozhodují těsně prˇed volbami, jsou potenciálními voliči obou stran. Přičemž první volbou ukáží své preference, tedy koho by volili v současnou chvíli. Druhou volbou ukáží potenciální strany. Potenciál tedy znamená nejširší možnou podporu stran.


Na stříbrnou pozici u pražských voličů vystoupalo hnutí ANO 2011, které oproti srpnovému výzkumu posílilo o 4,8 procenta a v celkovém souhrnu dosáhlo na 19,3 procenta. Ke změně došlo i na třetím místě, to obsadila ČSSD, která zaznamenala oproti srpnovému výzkumu nárůst o 1,8 procenta na celkových 14,6 procent.


Dle srpnového volebního průzkumu druhá Trojkoalice (SZ - KDU- CˇSL a hnutí STAN) v měsíci září poklesla o 9,1 procenta až na čtvrté místo a těší se celkově 12,3 procentům voličských preferencí. Důvodem může být dosavadní výraznější vyprofilování témat kampaní konkurentů a dopad “volební rozluky” dlouhodobých partnerů TOP 09 a STAN, kdy si rozchod začínají Pražané reálně uvědomovat až nyní. Tento závěr potvrzuje i zářijový pokles v preferencích u TOP 09 o 3,5 procenta.


Na svých preferencích zůstala ODS (9,3 procenta) a KSČM (7,8 procenta). Druhý nejvyšší nárůst podpory oproti srpnovému volebnímu výzkumu zaznamenalo politické Hnutí PRO PRAHU o 1,9 procent na celkových 4,6 procent.


Pražských voličů pevně rozhodnutých účastnit se podzimních komunálních voleb je v tuto chvíli 37,6 procenta (oproti srpnovým změřeným 31,8 procentům). Tento nárůst ukazuje, že voliči začínají vnímat probíhající kampaň, referování médií o tématech podzimních voleb a blížící se datum voleb. Připomeňme, že poslední skutečná voličská účast v roce 2010 v pražských komunálních volbách činila 44,4 procent.

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde .

---------------

Srpnové výsledky ve formátu PDF ke stažení ZDE.

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace