Hnutí ANO první. Úsvit by se do sněmovny nedostal

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde .

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by šest politických subjektů. Úsvit přímé demokracie by na poslanecké mandáty nedosáhl. Největší podpoře voličů se v současné době těší hnutí ANO 2011. Pokud by TOP09 kandidovala bez partnerského hnutí STAN, byla by na stejných preferencích jako ODS

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se na přelomu září a října letošního roku zúčastnilo 52,8 procenta oprávněných voličů (voličská účast v předčasných volbách 2013 byla 59,48 procenta). Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny by v říjnu pravděpodobně překročilo šest politických stran a hnutí, tedy o jednu méně než v předčasných volbách v říjnu 2013. Zároveň by se jejich pořadí obměnilo. 

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 21,3 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta) a udržuje si čtyřprocentní náskok od loňského sněmovního vítěze – ČSSD. Měření potvrzují, že se podařilo předákovi hnutí Andreji Babišovi stabilizovat voličskou  podporu, spojit ji se svou osobou a uspokojit ji prezentací své práce a schopností operativně rozhodovat jako sólo osoba, aniž by musel  hlouběji prezentovat program a hnutí ANO 2011. 

Sociální demokracie nyní získává 16,8 procenta (oproti 20,45 procenta v předčasných volbách 2013). Výzkum potvrdil, že ČSSD preferenčně ztrácí v situaci, kdy se voliči rozhodují podle předsedů stran. Bohuslavu Sobotkovi se nadále nedaří zastínit mediální energičnost Andreje Babiše.

Bronzovou příčku obsadila KSČM s naměřenými 11,1 procenty (v roce 2013 14,91 procenta). S odstupem ji následuje TOP 09, která pokud by kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera – hnutí Starostové a nezávislí (STAN), pak by se dělila s ODS o čtvrté preferenční místo se 7,2 procenty. V předčasných sněmovních volbách měla TOP 09 11,99 procenta a ODS 7,72 procenta. Skupinu stran, které by zasedly ve sněmovně, uzavírá KDU-ČSL se 6,7 procenty (v roce 2013 získala 6,78 procenta). 

Před branami Poslanecké sněmovny by zůstalo hnutí Úsvit přímé demokracie s 3,6 procenty preferencí (ve volbách 2013 získalo 6,88 procenta), které doplácí na neúspěšnost v prosazování svých cílů a menší mediální viditelnost. 

Strana svobodných občanů (SSO) by získala 2,7 procenta. V rámci měření by samostatná kandidatura hnutí Starostové a nezávislí (STAN) přinesla 2,2 procenta podpory, stejně jako Pirátům. Strana Zelených (SZ) získala 1,4 procenta voličské podpory.

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde .

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace