Hnutí ANO první. Úsvit by se do sněmovny nedostal

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v listopadu pravděpodobně překročilo šest politických stran a hnutí, tedy o jednu méně než v předčasných volbách v říjnu 2013. Zároveň by se jejich pořadí oproti sněmovním volbám obměnilo.

Úsvit přímé demokracie by na poslanecké mandáty nedosáhl. Největší podpoře voličů se v současné době těší hnutí ANO 2011, které oproti měření ze září posílilo o 3 procenta.

Výsledek hnutí ANO 2011, a to 24,3 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta), znamená více než sedmiprocentní náskok od loňského sněmovního vítěze ČSSD. Měření potvrzují, že se podařilo předákovi hnutí Andreji Babišovi stabilizovat voličskou podporu, spojit ji se svou osobou a uspokojit ji prezentací své práce, energičností, schopností operativně rozhodovat jako sólo osoba, aniž by musel hlouběji prezentovat program a hnutí ANO 2011.

Sociální demokracie nyní získává 16,9 procenta (oproti 20,45 procenta v předčasných volbách 2013) a oproti poslednímu měření zůstává téměř beze změn. Výzkum potvrdil, že ČSSD preferenčně ztrácí v situaci, kdy se voliči rozhodují podle energičnosti předsedů stran. Bohuslavu Sobotkovi se nadále nedaří zastínit mediální energičnost a operativu Andreje Babiše.

Bronzovou příčku obsadila KSČM s naměřenými 11 procenty (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta). S odstupem ji následuje ODS (7,7 procenta), která oproti měření preferencí za září zaznamenala mírný nárůst popularity a předběhla TOP 09.

TOP 09, pokud by kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera hnutí Starostové a nezávislí (STAN), by dosáhla až pátého místa s 6,4 procenty. A stejně jako šestá KDU-ČSL zaznamenala pokles preferencí.

Skupinu stran, které by zasedly ve sněmovně, uzavírá KDU-ČSL s 5,9 procenty (v roce 2013 získala 6,78 procenta).

Před branami Poslanecké sněmovny by zůstalo hnutí Úsvit přímé demokracie s 1,6 procenty preferencí (ve volbách 2013 získalo
6,88 procenta), které doplácí na neúspěšnost v prosazování svých cílů a menší mediální viditelnost.

Nejblíže k “branám Poslanecké sněmovny” jsou Piráti se 3,2 procenty preferencí. V rámci měření by samostatná kandidatura hnutí
Starostové a nezávislí (STAN) přinesla 2,1 procenta podpory, stejně jako Straně svobodných občanů (SSO). Strana Zelených (SZ)
získala 1,7 procenta voličské podpory.

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

Obrázek k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace