Hnutí ANO první. Úsvit by se do sněmovny nedostal

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by šest politických subjektů. Úsvit přímé demokracie by na poslanecké mandáty nedosáhl. Největší podpoře voličů se v současné době těší hnutí ANO 2011, které oproti listopadovému měření mírně posílilo o necelé jedno procento. Pokud by TOP 09 kandidovala bez partnerského hnutí STAN, získala by méně preferencí než ODS a KDU-ČSL.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v prosinci letošního roku zúčastnilo 43,2 procenta oprávněných voličů (voličská účast v předčasných volbách 2013 byla 59,48 procenta).

Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny by v prosinci pravděpodobně překročilo šest politických stran a hnutí, tedy o jednu méně než v předčasných volbách v říjnu 2013. Zároveň by se jejich pořadí oproti sněmovním volbám obměnilo.

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 25,1 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta) a udržuje si více než osmiprocentní náskok od loňského sněmovního vítěze ČSSD. Měření potvrzují, že se Andreji Babišovi podařilo stabilizovat voličskou podporu, spojit ji se svou osobou a uspokojit ji prezentací své práce, energičností, schopností operativně rozhodovat jako sólo osoba, aniž by musel hlouběji prezentovat program a hnutí ANO 2011. Změřená prosincová data však rovněž ukazují, že se voličská podpora hnutí ANO zastavuje a dostává se na své maximum.

Sociální demokracie nyní získává 17 procent (oproti 20,45 procenta v předčasných volbách 2013) a oproti listopadovému měření zůstává téměř beze změn. Výzkum potvrdil, že ČSSD preferenčně ztrácí v situaci, kdy se voliči rozhodují podle „síly“ předsedů stran.

Bronzovou příčku obsadila KSČM s naměřenými 10,5 procenty (v roce 2013 14,91 procenta) a oproti předchozímu měření její podpora poklesla o půl procenta. S odstupem ji následuje ODS (7,9 procenta), která oproti listopadovému měření preferencí zaznamenala mírný nárůst popularity a předběhla KDU-ČSL a TOP 09.

Nově se na páté místo dostala KDU-ČSL se 6,3 procenty (v roce 2013 získala 6,78 procenta), která rovněž zaznamenala mírný nárůst preferencí. Skupinu stran, které by zasedly ve sněmovně, uzavírá TOP 09.

TOP 09, pokud by kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera – hnutí Starostové a nezávislí (STAN), pak by dosáhla 5,8 procent (v roce 2013 11,99 procenta). Její podpora oproti předchozímu měření opět poklesla.

Před branami Poslanecké sněmovny by zůstalo hnutí Úsvit přímé demokracie s 1,7 procenty preferencí (ve volbách 2013 získalo 6,88 procenta), které nadále doplácí na neúspěšnost v prosazování svých cílů a menší mediální viditelnost.

Nejblíže k “branám Poslanecké sněmovny” jsou Piráti se 3,4 procenty preferencí. V rámci měření by samostatná kandidatura hnutí Starostové a nezávislí (STAN) přinesla 2,5 procenta podpory. Následuje Strana Zelených (SZ) se 2 procenty voličské podpory a měřenou skupinu uzavírá Strana svobodných občanů (SSO) s 1,3 procenty.

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

Obrázek k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace