Hnutí ANO první, avšak oslabuje. Úsvit stále za branami Sněmovny

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v lednu pravděpodobně překročilo šest politických stran a hnutí, tedy o jednu méně než v předčasných volbách v říjnu 2013. Zároveň by se jejich pořadí oproti posledním sněmovním volbám změnilo. 

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 23,6 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Udržuje si více než šestiprocentní náskok na sněmovního vítěze z roku 2013 – ČSSD. Změřená lednová data však ukazují, že se voličská podpora hnutí ANO dostala v minulých měsících na své maximum a začíná klesat.

Sociální demokracie nyní získala 16,8 procent (oproti 20,45 procenta v předčasných volbách 2013) a oproti prosincovému měření zůstává téměř beze změn. Výzkum potvrdil, že ČSSD preferenčně ztrácí v situaci, kdy se voliči rozhodují podle energičnosti předsedů stran. Bohuslavu Sobotkovi se nadále nedaří zastínit mediální dynamiku a akčnost Andreje Babiše. Podpora ČSSD tak spíše stagnuje. 

Bronzovou příčku obsadila KSČM s naměřenými 12 procenty (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta) a oproti předchozímu měření její podpora narostla o 1,5 procenta.

S odstupem ji následuje KDU-ČSL se ziskem 6,8 procenta (v roce 2013 získala 6,78 procenta), která oproti prosincovému měření preferencí zaznamenala mírný nárůst popularity a předběhla ODS a TOP 09. Na páté místo se dostala ODS se 6,6 procenty (v roce 2013 získala 7,72 procenta), která rovněž zaznamenala mírný pokles preferencí.

Skupinu stran, které by zasedly ve sněmovně, uzavírá TOP 09. Pokud by TOP 09 kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera, hnutí Starostové a nezávislí (STAN), dosáhla by 6,5 procenta (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta). Její podpora oproti předchozímu měření mírně narostla.

Před branami Poslanecké sněmovny by zůstalo hnutí Úsvit přímé demokracie s 1,7 procenty preferencí (ve volbách 2013 získalo 6,88 procenta), které nadále doplácí na neúspěšnost v prosazování svých cílů a pouze nárazovou mediální viditelnost.

Nejblíže k “branám Poslanecké sněmovny” je hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a Piráti. Každá formace by získala 2,5 procenta podpory. 

Následuje Strana svobodných občanů (SSO) s 1,8 procenty. Měřenou skupinu uzavírá Strana Zelených (SZ) s 1,7 procenty voličské podpory, stejně jako hnutí Úsvit.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v lednu letošního roku zúčastnilo 41,7 procenta oprávněných voličů (voličská účast v prˇedčasných volbách 2013 byla 59,48 procenta).

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

Obrázek Volebních preferencí k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

Obrázek Trendy ve volebních preferencích k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace