Šest stran ve sněmovně. Hnutí ANO první, o sedm procent nad ČSSD

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by šest politických subjektů. Úsvit přímé demokracie by na mandáty nedosáhl.

Největší podpoře voličů se v současné době těší hnutí ANO 2011, které dělí od druhé ČSSD sedm procent v preferencích. Pokud by TOP 09 kandidovala bez partnerského hnutí STAN, získala by méně preferencí než KDU-ČSL a ODS.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v dubnu pravděpodobně překročilo šest politických stran a hnutí, tedy o jednu méně než v předčasných volbách v říjnu 2013. Zároveň by se jejich pořadí oproti posledním sněmovním volbám změnilo.

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 25,6 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Udržuje si více než sedmiprocentní náskok na sněmovního vítěze z roku 2013 – ČSSD.

Sociální demokracie nyní získala 18,5 procent (oproti 20,45 procenta v předčasných volbách 2013) a oproti lednovému měření zaznamenala mírný nárůst o 1,7 procenta, což můžeme připisovat konání sjezdu ČSSD a ofenzivnější prezentaci sociálně-demokratického programu.

Bronzovou příčku obsadila KSČM s naměřenými 10,2 procenty (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta) a oproti předchozímu měření její podpora poklesla o téměř dvě procenta. S odstupem ji následuje KDU-ČSL se ziskem 7,7 procenta (v roce 2013 získala 6,78 procenta), která oproti lednovému měření preferencí zaznamenala mírný nárůst popularity a předběhla ODS a TOP 09.

Na páté místo se dostala ODS se 6,8 procenty (v roce 2013 získala 7,72 procenta), která rovněž zaznamenala mírný vzestup preferencí. Skupinu stran, které by zasedly ve sněmovně, uzavírá TOP 09.

Pokud by TOP 09 kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera, hnutí Starostové a nezávislí (STAN), dosáhla by 6,5 procenta (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta). Její podpora oproti předchozímu měření zůstává beze změn.

Před branami Poslanecké sněmovny by zůstalo hnutí Úsvit přímé demokracie s 2,1 procenty preferencí (ve volbách 2013 získalo 6,88 procenta), které doplácí na vnitřní rozpad na několik frakcí a zpochybnění stranického hospodaření.

Nejblíže k “branám Poslanecké sněmovny” je hnutí Starostové a nezávislí (STAN) s 3,3 procenty preferencí a Piráti s 1,8 procenty. Následuje Strana Zelených (SZ) s 1,5 procenty voličské podpory. Měřenou skupinu uzavírá Strana svobodných občanů (SSO) s 1,1 procenty.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v dubnu letošního roku zúčastnilo 57,7 procenta oprávněných voličů (voličská účast v předčasných volbách 2013 byla 59,48 procenta). Za pozornost rovněž stojí 12,7 procenta respondentů, kteří se nedokáží rozhodnout, komu by dali svůj hlas a zvolili si raději odpověď “nevím”.

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

Obrázek k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace