Šest stran ve sněmovně. Hnutí ANO první. Posilují opoziční strany

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by šest politických subjektů. Úsvit přímé demokracie by na poslanecké mandáty nedosáhl. Největší podpoře voličů se v současné době těší hnutí ANO 2011, které dělí od druhé ČSSD více než šest procent v preferencích.

Pokud by TOP 09 kandidovala bez partnerského hnutí STAN, získala by méně preferencí než ODS. Květnové preference ukazují, že došlo k poklesu preferencí všech vládních stran, naopak mírný růst preferencí zaznamenávají všechny opoziční strany.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v květnu pravděpodobně překročilo šest politických stran a hnutí, tedy o jednu méně než v předčasných volbách v říjnu 2013. Zároveň by se jejich pořadí oproti posledním sněmovním volbám změnilo.

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 24,4 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Udržuje si více než šestiprocentní náskok na sněmovního vítěze z roku 2013 – ČSSD. Dlouhodobé měření však prokazuje, že se ANO 2011 dostalo na svá preferenční maxima a zažívá mírný pokles.

Sociální demokracie nyní získala 18 procent (oproti 20,45 procenta v předčasných volbách 2013). Oproti dubnovému měření zaznamenala pokles o 0,5 procenta.

Bronzovou příčku obsadila KSČM s naměřenými 10,5 procenty (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta), oproti předchozímu měření její podpora mírně narostla. S odstupem ji následuje ODS se 7,9 procenty (v roce 2013 získala 7,72 procenta), která rovněž zaznamenala více než procentní vzestup preferencí.

Na páté místo se dostala TOP 09. Pokud by TOP 09 kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera, hnutí Starostové a nezávislí (STAN), dosáhla by 7,3 procenta (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta). Její podpora oproti předchozímu měření mírně posiluje.

Skupinu stran, které by zasedly ve sněmovně, uzavírá KDU-ČSL se ziskem 7 procent (v roce 2013 získala 6,78 procenta), která oproti dubnovému měření preferencí zaznamenala pokles popularity a umístila se až za ODS a TOP 09. 

Před branami Poslanecké sněmovny by zůstalo hnutí Úsvit přímé demokracie s 2,6 procenty preferencí (ve volbách 2013 získalo 6,88 procenta), které doplácí na rozpad na několik frakcí, odchod dosavadního lídra a zpochybnění stranického hospodaření.

Nejblíže k “branám Poslanecké sněmovny” je hnutí Starostové a nezávislí (STAN) s 2,9 procenty preferencí a Úsvit přímé demokracie s 2,6 procenty. Následují Piráti s 1,9 procenty a Strana svobodných občanů (SSO) s 1,7 procenty.

Měřenou skupinu uzavírá Strana Zelených (SZ) s 1,5 procenty voličské podpory.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v květnu letošního roku zúčastnilo 55,5 procenta oprávněných voličů (voličská účast v předčasných volbách 2013 byla 59,48 procenta). Za pozornost rovněž stojí 13,5 procenta respondentů, kteří se nedokáží rozhodnout, komu by dali svůj hlas a zvolili si raději odpověď “nevím”. Jejich počet oproti předchozím měřením dále narůstá.

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.
Obrázek k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace