Hnutí ANO oslabuje, dotahuje ho ČSSD

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by šest politických subjektů. Úsvit přímé demokracie by na poslanecké mandáty nedosáhl. Největší podpoře voličů se v současné době těší hnutí ANO 2011, které však od květnového měření ztratilo přes dvě procenta preferencí. Od druhé ČSSD jej dělí pouze tříprocentní odstup. Pokud by TOP 09 kandidovala bez partnerského hnutí STAN, získala by méně preferencí než ODS a KDU-ČSL. KSČM oslabila o více než procento, ODS naopak zaznamenala jednoprocentní nárůst. 

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v červnu pravděpodobně překročilo šest politických stran a hnutí, tedy o jednu méně než v předčasných volbách v říjnu 2013. Zároveň by se jejich pořadí oproti posledním sněmovním volbám změnilo. Měření bylo provedeno na vzorku 985 respondentů.

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 22,2 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Rozdíl mezi prvním a druhým místem se však zmenšuje, kdy si hnutí Andreje Babiše udržuje již jen o něco více než tříprocentní náskok na sněmovního vítěze z roku 2013 – ČSSD. Dlouhodobé měření však prokazuje, že se ANO 2011 dostalo na svá preferenční maxima a zažívá pokles. 

Sociální demokracie nyní získala 18,8 procenta (oproti 20,45 procenta v předčasných volbách 2013). Oproti květnovému měření zaznamenala nárůst o 0,8 procenta.

Bronzovou příčku obsadila KSČM s naměřenými 9,1 procenty (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta), oproti předchozímu měření její podpora klesla o 1,4 procenta.

S těsným odstupem ji následuje ODS se ziskem 8,9 procenta (v roce 2013 získala 7,72 procenta), která zaznamenala jednoprocentní nárůst preferencí

Na páté místo se dostala KDU-ČSL se ziskem 7,5 procenta (v roce 2013 získala 6,78 procenta), které oproti květnovému měření vzrostly preference o půl procenta.

Skupinu stran, které by zasedly ve sněmovně, uzavírá TOP 09. Pokud by TOP 09 kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera, hnutí Starostové a nezávislí (STAN), dosáhla by aktuálně 7 procentní podpory (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta), oproti předchozímu měření preferencí zaznamenala mírný pokles popularity.

Nejblíže k “branám Poslanecké sněmovny” je hnutí Starostové a nezávislí (STAN) s 3,5 procenty preferencí a Úsvit přímé demokracie s 2,8 procenty (ve volbách 2013 toto uskupení získalo 6,88 procenta).

Následují Piráti s 2,1 procenty a Svobodní (SSO) se 1,5 procenty podpory.

Měřenou skupinu uzavírá Strana Zelených (SZ) s procentní voličskou podporou.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v červnu letošního roku zúčastnilo 58,2 procenta oprávněných voličů (voličská účast v předčasných volbách 2013 byla 59,48 procenta). Za pozornost rovněž stojí 11,6 procenta respondentů, kteří se nedokáží rozhodnout, komu by dali svůj hlas a zvolili si raději odpověď “nevím”. Jejich počet oproti předchozím měřením mírně poklesl.

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

Obrázek k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace