ČSSD začíná dotahovat hnutí ANO. Posilují opoziční strany

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by šest politických subjektů. Úsvit přímé demokracie by na poslanecké mandáty nedosáhl. Největší podpoře voličů se v současné době těší hnutí ANO 2011, které je postupně dotahováno ČSSD. Od ní jej dělí pouze o něco více než tříprocentní odstup. Pokud by TOP 09 kandidovala bez partnerského hnutí STAN, získala by méně preferencí než ODS. V červencovém měření posilují všechny opoziční strany.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v červenci pravděpodobně překročilo šest politických stran a hnutí, tedy o jednu méně než v předčasných volbách v říjnu 2013. Zároveň by se jejich pořadí oproti posledním sněmovním volbám změnilo. Měření bylo provedeno na vzorku 985 respondentů.

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 22,5 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Rozdíl mezi prvním a druhým místem se však zmenšuje, kdy si hnutí Andreje Babiše udržuje již jen o něco více než tříprocentní náskok na sněmovního vítěze z roku 2013 – ČSSD. Dlouhodobé šetření veřejných nálad však prokazuje, že se ANO 2011 dostalo na svá preferenční maxima a zažívá stagnaci podpory.

Sociální demokracie nyní získala 19,1 procenta (oproti 20,45 procenta v předčasných volbách 2013). Oproti červnovému výzkumu zaznamenala drobný nárůst o 0,3 procenta.

Bronzovou příčku obsadila KSČM s naměřenými 10,5 procenty (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta), oproti předchozímu měření její podpora narostla o 1,4 procenta. S těsným odstupem ji následuje ODS se ziskem 10 procent (v roce 2013 získala 7,72 procenta), která zaznamenala jednoprocentní nárůst preferencí. 

Na páté místo se dostala TOP 09. Pokud by však kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera, hnutí Starostové a nezávislí (STAN), dosáhla by aktuálně 7,5 procentní podpory (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta), oproti předchozímu měření preferencí zaznamenala mírný nárůst popularity o půl procenta.

Skupinu stran, které by zasedly ve sněmovně, uzavírá KDU-ČSL se zjištěným ziskem 6,3 procenta (v roce 2013 získala 6,78 procenta), které oproti červnovému měření poklesly preference o jedno procento.

 Nejblíže k “branám Poslanecké sněmovny” je hnutí Úsvit přímé demokracie s 2,9 procenty (ve volbách 2013 toto uskupení získalo 6,88 procenta), těsně následované uskupením Starostové a nezávislí (STAN) s 2,2 procenty preferencí. Následují Piráti s 1,6 procenty a Svobodní (SSO) s 1,5 procenty podpory.

Nová formace Tomia Okamury – Strana přímé demokracie (SPD) - aktuálně boduje u 1,1 procenta respondentů. Měřenou skupinu uzavírá Strana Zelených (SZ) s 1 procentní voličskou podporou.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v červenci letošního roku zúčastnilo 54,5 procenta oprávněných voličů (voličská účast v předčasných volbách 2013 byla 59,48 procenta). Za pozornost rovněž stojí 10,8 procenta respondentů, kteří se nedokáží rozhodnout, komu by dali svůj hlas a zvolili si raději odpověď “nevím”. Jejich počet oproti předchozímu měření mírně poklesl.

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.
Obrázek k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

 

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace