ANO nad dvaceti procenty, ČSSD druhá a bronzovou příčku si stále drží KSČM

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by šest politických subjektů. Úsvit přímé demokracie by na poslanecké mandáty nedosáhl. Největší podpoře voličů se v současné době těší hnutí ANO 2011, od vítěze voleb v roce 2013, ČSSD, ji v současné době dělí téměř pět procentních bodů. Pokud by TOP 09 kandidovala bez partnerského hnutí STAN, získala by méně preferencí než ODS.

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v srpnu pravděpodobně překročilo šest politických stran a hnutí, tedy o jednu méně než v předčasných volbách v říjnu 2013. Zároveň by se jejich pořadí oproti posledním sněmovním volbám změnilo. Měření bylo provedeno na vzorku 1003 respondentů. 

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 23,4 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Oproti červencovému měření zaznamenalo mírný téměř 1 procentní nárůst obliby. Druhého nejlepšího výsledku dosáhla strana Bohuslava Sobotky, ČSSD, v tuto chvíli by ji volilo 18,7 procenta respondentů. Oproti červencovému měření ztratila 0,4 procenta podpory. Bronzovou příčku si i nadále drží KSČM s naměřenými 10,2 procenty (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta), oproti předchozímu měření její podpora klesla o 0,3 procenta. Čtvrté místo obsadila ODS se ziskem 8,4 procenta (v roce 2013 získala 7,72 procenta), od červencového měření však ztratila téměř 2 procenta voličské podpory.

Na páté místo se dostala TOP 09. Pokud by však kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera, hnutí Starostové a nezávislí (STAN), dosáhla by aktuálně 7,9 procentní podpory (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta), oproti předchozímu měření preferencí zaznamenala mírný nárůst popularity o 0,4 procenta. Skupinu stran, které by zasedly ve sněmovně, uzavírá KDU-ČSL se zjištěným ziskem 6,1 procenta (v roce 2013 získala 6,78 procenta). Strana však nadále své voliče mírně ztrácí.

Nejblíže k "branám Poslanecké sněmovny" je hnutí Úsvit přímé demokracie s 3,4 procenty (ve volbách 2013 toto uskupení získalo 6,88 procenta), odchod Tomia Okamury a ukončení vleklých sporů tak hnutí evidentně prospívá, oproti červencovému měření získala dalších 0,5 procenta podpory navíc. Těsně následované uskupením Starostové a nezávislí (STAN) s 2,2 procenty preferencí. Pirátská strana v měření získala 2,2 procenta obliby a Svobodní (SSO) pak 1,5 procenta podpory. Strana Zelených by obdržela 1,2 procenta podpory a na posledním místě žebříčku se se ziskem procenta umístila nová politická formace Tomia Okamury - Strana přímé demokracie (SPD).

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v srpnu letošního roku zúčastnilo 57,7 procenta oprávněných voličů (voličská účast v předčasných volbách 2013 byla 59,48 procenta). Za pozornost rovněž stojí 9,8 procenta respondentů, kteří se nedokáží rozhodnout, komu by dali svůj hlas a zvolili si raději odpověď "nevím". Jejich počet oproti předchozímu měření mírně poklesl. Čtyři procenta dotázaných by pak zvolilo variantu “jiná strana”.

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.
Obrázek k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

 

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace