ANO nad dvaceti procenty, ČSSD druhá a ODS posiluje – je aktuálně třetí

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

 

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by šest politických subjektů. Úsvit - Národní koalice by na poslanecké mandáty nedosáhla. Největší podpoře voličů se v současné době těší hnutí ANO 2011, od vítěze voleb v roce 2013, ČSSD, ho v současné době dělí čtyři procentní body. Pokud by TOP 09 kandidovala bez partnerského hnutí STAN, získala by méně preferencí než ODS.

 

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v září pravděpodobně překročilo šest politických stran a hnutí, tedy o jednu méně než v předčasných volbách v říjnu 2013. Zároveň by se jejich pořadí oproti posledním sněmovním volbám změnilo. Měření bylo provedeno na vzorku 1007 respondentů. 

 

Nejlepší změřený zářijový výsledek má hnutí ANO 2011, a to 23,2 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Oproti srpnovému měření došlo k minimálnímu posunu obliby hnutí Andreje Babiše. Druhého nejlepšího výsledku dosáhla strana premiéra Bohuslava Sobotky, ČSSD. V tuto chvíli by ji volilo 19,2 procenta respondentů. V porovnání se srpnovým měřením ji o 0,5 procenta podpora narostla. Bronzovou příčku v preferencích nově obsadila ODS se ziskem 10,4 procenta (v roce 2013 získala 7,72 procenta), od předchozího srpnového měření získala o 2 procenta voličské podpory více.

 

Čtvrté místo obsadila KSČM s naměřenými 8,9 procenty (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta), oproti předchozímu měření její podpora klesla o 1,3 procenta.

 

Na páté místo se v zářijových preferencích dostala TOP 09. Pokud by však kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera, hnutí Starostové a nezávislí (STAN), dosáhla by aktuálně 7,6 procentní podpory (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta), oproti předchozímu měření zaznamenala mírný pokles popularity o 0,3 procenta.

 

Skupinu stran, které by zasedly ve sněmovně, uzavírá vládní KDU-ČSL se zjištěným ziskem 6,6 procenta (v roce 2013 získala 6,78 procenta). Strana oproti letnímu měření získala o 0,5 procenta silnější preferenční podporu.

 

Nejblíže k "branám Poslanecké sněmovny" je hnutí Úsvit - Národní koalice s 3,5 procenty (ve volbách 2013 toto uskupení získalo 6,88 procenta), odchod Tomia Okamury a ukončení vleklých sporů tak hnutí evidentně prospívá. Oproti srpnovému měření získalo 0,1 procenta podpory navíc a zdá se, že se zastavil pokles podpory tomuto hnutí. Těsně následované uskupením Starostové a nezávislí (STAN) s 2,3 procenty preference, které rovněž zaznamenalo mírný nárůst sympatií o 0,1 procenta. Pirátská strana v měření získala 2,1 procenta obliby a Strana Zelených pak 1,4 procenta podpory. Svobodní (SSO) by obdrželi 1,3 procenta podpory a na posledním místě žebříčku se se ziskem jednoho procenta umístila nová politická formace Tomia Okamury - Strana přímé demokracie (SPD).

 

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v září letošního roku zúčastnilo 55,2 procenta oprávněných voličů (voličská účast v předčasných volbách 2013 byla 59,48 procenta). Za pozornost rovněž stojí 8,4 procenta respondentů, kteří se nedokáží rozhodnout, komu by dali svůj hlas a zvolili si raději odpověď "nevím". Jejich počet oproti předchozímu měření opět poklesl. Mírně nad čtyři procenta dotázaných by pak zvolilo variantu “jiná strana”. Jejich počet stagnuje.

 

 

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.
Obrázek k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

 

Phoenix archive

Průzkumy preferencí ČR

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace