ANO a ČSSD mírně posilují, ODS je třetí

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, uspělo by šest politických subjektů. Největší podpoře voličů se v říjnu těší hnutí ANO 2011, od vítěze voleb v roce 2013, ČSSD, ji v současné době dělí pět procentních bodů. Pokud by TOP 09 kandidovala bez partnerského hnutí STAN, získala by méně preferencí než ODS, jejíž podpora nadále roste.

 

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v říjnu pravděpodobně překročilošest politických stran a hnutí, tedy o jednu méně než v předčasných volbách v říjnu 2013.

 

Zároveň by se jejich pořadí oproti posledním sněmovním volbám změnilo. Aktuální měření bylo provedeno na vzorku 1023 respondentů ve dnech 30.9. - 10. 10. 2015. Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 24,7 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Oproti zářiovému měření došlo k mírnému nárůstu obliby hnutí Andreje Babiše. Druhého nejlepšího výsledku dosáhla strana premiéra Bohuslava Sobotky, ČSSD. V tuto chvíli by ji volilo 19,6 procenta respondentů. V porovnání s předchozím měřením jí rovněž podpora mírně narostla.

 

Bronzovou příčku v preferencích si udržuje již druhý měsíc po sobě ODS se zjištěným ziskem 10,5 procenta (v roce 2013 získala 7,72 procenta). Čtvrté místo obsadila KSČM s naměřenými 8,8 procenty (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta) a zažívá opět drobný pokles své potencionální voličské podpory.
Na páté místo v říjnových preferencích se dostala TOP 09. Pokud by však kandidovala samostatně bez svého dlouhodobého volebního partnera, hnutí Starostové a nezávislí (STAN), dosáhla by aktuálně 6,4 procentní podpory (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta), oproti předchozímu měření zaznamenala pokles popularity o více než jedno procento.

 

Skupinu stran, které by zasedly ve sněmovně, uzavírá vládní KDU-ČSL se zjištěným ziskem 5,9 procenta (v roce 2013 získala 6,78 procenta). Strana oproti zářiovému měření ztratila o 0,7 procenta podporu.

 

Nejblíže k "branám Poslanecké sněmovny" je hnutí Úsvit – Národní koalice s 3,7 procenty (ve volbách 2013 toto uskupení získalo 6,88 procenta), které v porovnání s předchozím měřením mírně posílilo. Následuje uskupení Starostové a nezávislí (STAN) s 2,3 procenty preference, které si drží stabilní podporu sympatií. Pirátská strana v měření získala 2,1 procenta obliby a Strana Zelených pak 1,4 procenta podpory. Svobodní (SSO) by obdrželi 1,3 procenta podpory a na posledním místě žebříčku se se ziskem 1,2 procenta umístila nová politická formace Tomia Okamury - Strana
přímé demokracie (SPD).

 

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v říjnu letošního roku zúčastnilo 56,2 procenta oprávněných voličů (voličská účast v předčasných volbách 2013 byla 59,48 procenta). Za pozornost rovněž stojí 8,6 procenta respondentů, kteří se nedokáží rozhodnout, komu
by dali svůj hlas a zvolili si raději odpověď "nevím". Tři a půl procenta dotázaných by pak zvolilo variantu “jiná strana”.

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.
Obrázek k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

 

Phoenix archive

 

Průzkumy preferencí ČR

 

 

 

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace