Téměř sedmdesát procent respondentů se obává islámu

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

 

Nejnovější výzkum agentury Phoenix research měřil současné rozpoložení obyvatel České republiky v souvislosti s otázkou islámu a stále trvající migrační krize. Novou součástí šetření se stal dotaz, zdali migrační vlna může, či nemůže ovlivnit volební rozhodnutí vzhledem k blížícím se krajským volbám.

 

První dotaz se zajímal o názor na islám jako celek. Drtivá většina respondentů (66 procent) uvedla, že je to náboženství, ze kterého mají strach. Druhou nejčastější odpovědí bylo, že jde o náboženství jako každé jiné. Tuto variantu zvolilo 12 procent dotázaných. Devět procent nedokázalo odpovědět. Pět procent má z islámu respekt, ovšem ne strach. A zbylých osm procent sdělilo, že je to náboženství, u kterého bychom měli být více na pozoru.

 

Další otázka se zabývala adaptací muslimů v českém prostředí a následného společného soužití. Že se muslimové nebudou adaptovat a soužití bude problémové, potvrdilo 54 procent respondentů. Muslimové se v českém prostředí nedokážou adaptovat a společné soužití nikdy nebude fungovat, to řeklo 21 procent, pro 11 procent je adekvátní názor, že muslimové se u nás adaptují, ale společné soužití zřejmě nebude úplně idylické. Že společné soužití nebude představovat problém, naopak konstatovalo 6 procent dotázaných a zbylých osm procent neumělo na dotaz přesně odpovědět.

 

Klíčovou otázkou šetření se stala tato: Je Váš postoj vůči islámu natolik silný, že by mohl ovlivnit Vaši volbu v krajských volbách na podzim letošního roku? Skoro polovina oslovených (47 procent) potvrdila, že ano, 31 procent pak zastalo opačný postoj. Dvaadvacet procent se nedokázalo přiklonit ani na jednu stranu. Z těch respondentů, jejichž volba může být ovlivněna migrační krizí, agentura Phoenix research následně vybírala "blízký" subjekt. „Pokud byste uvažovali v souvislosti s krajskými volbami o hnutí či straně, které se vůči migraci a islámu otevřeně vymezuje, kdo by to byl?" Nejvíce se dotazovaní přiklonili k Bloku proti islámu (24 procent), následně k hnutí SPD (6 procent) v čele s Tomio Okamurou. Jen o procento méně, což představuje i současný stav preferencí, skončilo hnutí Úsvit -Národní koalice (5 procent). Tři procenta určil výzkum Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS) a pouhé procento pak Národní demokracii.

 

Zajímavostí je i fakt, že 22 procent odpověď uvést nechtělo, když zvolilo variantu "prozatím neumím odpovědět, chci ještě počkat". Zbývajících 39 procent by si nevybralo ani jeden ze subjektů, otevřeně vystupujících proti migraci.

 

Výzkum byl proveden na vzorku 1200 respondentů ve dnech 7. března - 3. dubna 2016.

 

 

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.
Obrázek k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace