Výzkum zájmu české veřejnosti o uprchlickou krizi a o informačních zdrojích, z nichž veřejnost čerpá

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

 

Unikátní, v tuzemsku doposud neměřený průzkum, věnující se zájmu Čechů o migrační krizi a o zdroje informací, z nichž čerpají, provedla agentura Phoenix research on-line ve dnech 15. 4. 2016 – 22. 4. 2016 na vzorku 1088 respondentů metodou on-line.

 

Dotázaným bylo položeno celkem pět otázek, které zjišťovaly míru zájmu českých občanů o uprchlickou vlnu, ale i obecně o to, z jakých zdrojů informací čerpají, následně jaký typ médií upřednostňují a zda daným médiím důvěřují. Závěrečná otázka pak ověřovala jejich zájem v budoucnu a zdroje informací, z nichž plánují čerpat.

 

Celých 75 procent oslovených se o migrační krizi zajímá, pětina respondentů toto téma nesleduje a zbývajících 5 procent se nedokáže přiklonit výhradně ani k jedné ze zmíněných skupin.

 

Téměř polovina dotázaných informace o uprchlictví čerpá z tuzemských médií. Skoro pětina si shání informace z alternativních zdrojů, 16 procent se informace dozvídá od známých a svých spolupracovníků. Více než desetina respondentů čerpá ze zahraničních médií a šest procent odpovídajících označilo za zdroj svého povědomí osobní zkušenost.

 

Respondenti, kteří za zdroj informací označili česká média, pak byli požádání, aby určili, z jakého typu médií nejčastěji své znalosti čerpají. Z nich 44 procent označilo televizi jako hlavní zdroj svých informací. O pouhá 4 procenta odpovídajících méně získává své povědomí z internetu. Shodný počet tuzemských občanů, a to po 8 procentech, pak oslovuje tisk a rozhlasové stanice. 

 

Na navazující dotaz, které z médií, dle oslovených Čechů, nejpravdivěji informuje o uprchlické krizi, mezi televizními stanicemi bodovala nejvíce TV Prima s 32 procenty souhlasu, následovaná TV NOVA se ziskem 26 procent a Česká televize s 19 procenty kladných odpovědí.

 

Mezi tištěnými médii za nejrelevantnější zdroj pravdivých informací považují odpovídající deník Blesk s 26 procenty souhlasu, následovaný deníkem MF DNES s 23 procenty a deníkem Právo s 21 procenty shody.

 

U internetových médií nejvíce kladných odpovědí získal portál iDNES.cz s 24 procenty, těsně následovaný webem ParlamentníListy.cz s 22 procenty souhlasu a Novinkami.cz se 16 procenty ztotožnění.

 

V rozhlasových médích je za nejvěrohodnější zdroj informací považován Český rozhlas Radiožurnál s 37 procenty kladných odpovědí respondentů, s odstupem následovaný Rádiem Impuls s 21 procenty shody a stanicí Frekvence 1 s jedenácti procenty souhlasu, kdy se však celých 16 procent odpovídajících nedokáže jasně rozhodnout a zvolilo odpověď “jiná stanice”.

 

Závěrečná otázka zjišťovala, z jakého informačního zdroje plánují Češi čerpat své budoucí informace o uprchlické krizi v dalším roce. Téměř polovina všech respondentů se ve výzkumu přiklonila k internetu jako svému budoucímu ústřednímu zdroji znalostí. Druhým nejvyhledávanějším pramenem informací s 32 procenty oslovených je televize. S odstupem a 6 procenty respondentů bodují zahraniční média, s 5 procenty oslovených pak rozhlasové stanice, 4 procenty sympatizujících tuzemský tisk a shodně po 2 procentech odpovídajících výzkum uzavírají známí a spolupracovníci spolu se získáváním informací z osobní zkušenosti.

 

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.
Obrázek k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace