Czechia se nelíbí drtivé většině obyvatel. Nejvíce v tomto ohledu lidé vnímají postoje ministryně Šlechtové, ukázal výzkum

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

 

Unikátní, v tuzemsku doposud neměřený výzkum, věnující se zájmu o téma "Czechia", provedla agentura Phoenix research on-line ve dnech 21. 4. 2016 - 26. 4. 2016 na vzorku 850 respondentů metodou on-line.

 

Respondentům bylo položeno celkem sedm otázek, kdy u každé z nich lze jednoznačně určit inklinaci k tématu používání názvu "Czechia". První dotaz, zdali je užitečné, aby Česká republika měla oficiální zkratku pro svůj název, odpovědělo kladně hned 72 procent oslovených. Čtrnáct procent nevědělo a zbylých 14 zvolilo variantu rozhodně ne, respektive spíše ne. Na konkrétní otázku, zdali se ekvivalent pro Česko, tedy výraz Czechia, líbí, odpovědělo negativně hned 81 procent. Oblibu v Czechii našlo 10 procent a devět procent respondentů nedokázalo odpovědět, když zvolilo variantu "nevím".

 

To, aby nad tématem proběhla veřejná diskuse, rovněž deklarovala výrazná část oslovených, a to 73 procent. Pět procent nevědělo a 22 procent tuto možnost odmítá.

 

Stejně markantní byly odpovědi na otázku: "Jaký je Váš názor na vynaložené prostředky, které s sebou zavedení zkratky Czechia ponese?" Pro 33 procent jde o vyhozené peníze, 32 procent zvolilo možnost "vynaložit prostředky jinde" a 19 procent se nedokázalo přiklonit ani k jedné z navrhovaných variant. Zajímavý postoj zaujalo 8 procent respondentů, kteří odpověděli, že "pokud to nebude v řádech stovek milionu, pak to nepovažuji za problém."

 

Následující otázka měřila míru zaujetí u jednotlivých vyjádření politiků, která se týkala výrazu Czechia. Zde jednoznačně zvítězila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Její slova k tématu zaujala 44 procent respondentů. Čtrnácti procentům se líbí vyjádření prezidenta republiky Miloše Zemana, osm procent pak označilo někdejšího ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga. Jeho současný protějšek, Lubomír Zaorálek z ČSSD, byl označen pěti procenty.

 

Poslední část výzkumu měřila pozitivní, respektive negativní emoce u jednotlivých zkratek. Nejvíce negativních jich obdržela slova Czechia (41 procent) a Czech lands (24 procent). Naopak nejpozitivněji byla hodnocena zkratka Czech (43 procent) a CZ (17 procent).

 

 

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.
Obrázek k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

 

MEDIALIZACE

 

Blesk.cz:

Češi by zkratku brali, ale Czechii ztrhali. „Vyhozené peníze,“ tvrdí v průzkumu

 

ParlamentníListy.cz:

Výzkum: Názory ministryně Šlechtové na téma Czechia zajímají nejvíc

 

Rádio Impuls:

Zpravodajství 29.4.2016

 

Deník:

Vydání 7.5.2016

 

Rádio Blaník:

Zpravodajství 29.4.2016

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace