ANO a komunisté po aféře “Altner” posilují. TOP 09 by se do sněmovny pravděpodobně nedostala

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

 

Největší podpoře voličů se v květnu těší hnutí ANO 2011. Od vítěze voleb v roce 2013, ČSSD, jej v současné době dělí více než pět procentních bodů. Aktuální měření bylo provedeno na vzorku 1018 respondentů ve dnech 1. 5. - 10. 5. 2016.

 

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 23,4 procenta (ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Oproti dubnovému měření si hnutí Andreje Babiše polepšilo o procento a podařilo se mu překonat aféru “Čapí hnízdo” a zastavit preferenční propad.

 

Druhého nejlepšího změřeného výsledku dosáhla strana premiéra Bohuslava Sobotky, ČSSD. V tuto chvíli by ji volilo rovných 18 procent respondentů (oproti 20,45 procenta v předčasných volbách 2013), v porovnání s předchozím měřením strana “oranžové růže” zaznamenala téměř půlprocentní propad obliby. Je pravděpodobné, že k poklesu podpory došlo v souvislosti se způsobem vypořádání Lidového domu s právníkem Altnerem.

 

Bronzovou příčku si i v květnovém výzkumu drží KSČM se zjištěným ziskem 12,5 procenta (KSČM v roce 2013 získala 14,91 procenta).

 

Čtvrté místo pak obsadila opoziční ODS s 10,2 procenty voličské podpory (ODS v roce 2013 získala 7,72 procenta).

 

Páté místo si drží vládní KDU-ČSL s 5,5 procenty preferencí (KDU-ČSL v roce 2013 získala 6,78 procenta). Je následována opozičním Úsvitem – Národní koalicí, který se umístil na rovných pěti procentech preferencí, tedy na samé hranici volitelnosti (hnutí Úsvit ve volbách v roce 2013 získalo 6,88 procenta).

 

Pokud by se volby konaly nyní, do Poslanecké sněmovny by se pravděpodobně nedostala TOP 09 pod vedením Miroslava Kalouska. Ta by bez partnerského hnutí Starostové a nezávislí (STAN) získala pouze hraničních 4,5 procenta voličské podpory. Od zvolení nového vedení provází TOP 09 oslabování veřejné podpory.

 

Za „branami Poslanecké sněmovny" by dále zůstali Starostové a nezávislí (STAN) se ziskem 2,1 procenta. Následují je Piráti, Svobodní a Strana přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury se shodným ziskem 1,5 procenta podpory.

 

S deklarovanými 1,4 procenty sympatií žebříček uzavírá Strana zelených Matěje Stropnického. Z aktuálního výzkumu rovněž vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se v pátém měsíci roku 2016 zúčastnilo 55,4 procenta oprávněných voličů (pro srovnání - voličská účast v předčasných volbách 2013 byla 59,48 procenta). Za zmínku taktéž stojí 9,2 procenta respondentů, kteří se nedokáží rozhodnout, komu by dali svůj hlas a zvolili si raději odpověď "nevím". Necelá čtyři procenta dotázaných v provedeném výzkumu zvolila variantu “jiná strana ”.

 

 

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.
Obrázek k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

 

Průzkumy preferencí ČR

 

 

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace