ANO posílilo, levicové strany ztrácejí, koalice KDU-ČSL a Starostů těsně ve sněmovně

 

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

 

Největší podpoře voličů se čtyři měsíce před sněmovními volbami těší hnutí ANO 2011. Od vítěze voleb v roce 2013, ČSSD, ho v současné době dělí více než jedenáct procentních bodů. Nově vzniklá volební dvojkoalice KDU-ČSL a Starostů by v červnu těsně překročila nutnou desetiprocentní hranici pro získání poslaneckých mandátů.

Aktuální šetření preferencí bylo provedeno na vzorku 1065 respondentů ve dnech 1. 6. - 14. 6. 2017. Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 24,8 procenta (pro srovnání - ve volbách 2013 získalo 18,65 procenta). Popularita hnutí Andreje Babiše mezi respondenty po jeho odchodu ze Sobotkovy vlády narostla téměř o dvě procenta. S výrazným odstupem druhé nejvyšší vyjádřené podpory dosáhla strana premiéra Bohuslava Sobotky, ČSSD. V tuto chvíli by ji volilo 13,5 procenta respondentů. Oproti předchozímu měření došlo k dalšímu poklesu obliby této vládní strany.

Bronzovou příčku v preferencích nově obsadila nedávno vzniklá volební koalice KDU-ČSL se Starosty a nezávislými (STAN), které vyjádřilo sympatie 10,4 procenta potencionálních voličů, a tím by v červnu poměrně těsně překročila povinnou desetiprocentní volební hranici nutnou pro volební dvojkoalice.

Propad na čtvrté místo potenciální voličské podpory zaznamenala KSČM s naměřenými 10,2 procenty (v roce 2013 to bylo 14,91 procenta). Oproti předchozímu měření zaznamenala 1,5 procentní pokles sympatii u dotázaných.

Pátý nejlepší výsledek je spojen s ODS, která kandiduje do Poslanecké sněmovny s podporou Soukromníků, se zjištěným ziskem 8,1 procenta (v roce 2013 získala 7,72 procenta) a zaznamenaným mírným růstem obliby u respondentů. Skupinu subjektů s naměřenou šancí na zisk sněmovních mandátů uzavírá TOP 09 Miroslava Kalouska s 5,9 procenta deklarované podpory (v roce 2013 to bylo 11,99 procenta) a rovněž zjištěným nárůstem obliby u potenciálních voličů.

U dalších stran je aktuální šance na zisk sněmovních mandátů hypotetická, ne však vyloučená. Nejblíže Poslanecké sněmovně je politická formace Tomia Okamury - Strana přímé demokracie (SPD) s 4,2 procenty podpory a Piráti s aktuálně naměřenými 3,1 procenty preferencí. Následují Realisté vedení Petrem Robejškem s 2,9 procenty vyjádřené podpory. Zelení pak dosahují zisku rovných 2 procent preferencí, následovaní Svobodnými (SSO) s 1,7 procentem sympatií. Červnové měření uzavírá Úsvit – Národní koalice s 0,5 procentem zjištěné obliby.

Z aktuálního výzkumu rovněž vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se čtyři měsíce před sněmovními volbami zúčastnilo 55,1 procent oprávněných voličů, došlo tedy oproti předchozím měsícům k nárůstu ochoty jít volit (voličská účast v předčasných volbách 2013 byla 59,48 procenta). Za zmínku rovněž stojí 8 procent respondentů, kteří se nedokáží rozhodnout, komu by dali svůj hlas a zvolili si raději odpověď "nevím". Téměř pět procent dotázaných v provedeném výzkumu zvolilo variantu “jiná strana”.

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.
Obrázek k použití ve formátu JPEG ke stažení zde.

 

Průzkumy preferencí ČR

 

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace