Odstoupení prezidentského kandidáta Mistríka: podpora se přenesla mezi Čaputovou, Šefčoviče, Harabina a zejména konzervativní kandidáty na prezidenta SR

Agentura Phoenix research on-line provedla bleskový výzkum po oznámení odstoupení prezidentského kandidáta Roberta Mistríka z volebního klání na hlavu Slovenské republiky a zjišťovala, zda jeho potenciální voliči vyslyší Mistríkovo přímé doporučení volit na slovenskou prezidentku právničku Zuzanu Čaputovou. 

 

Měření proběhlo ve dnech 26. 2. – 1. 3. 2019 na reprezentativním vzorku 1099 respondentů ze všech občanů Slovenska starších 18 let, metodou CAWI. 

 

Bleskový výzkum volebních preferencí a volebního potenciálu ukázal, že Mistríkova podpora, kterou mu v rámci předchozích měření voliči vyjadřovali, se rozprostřela jak mezi tři stávající nejsilnější kandidáty – Maroše Šefčoviče, Zuzanu Čaputovou, Štefana Harabina, tak rovněž posílila konzervativní prezidentské kandidáty, především Bélu Bugára, Milana Krajniaka, Františka Mikloška a Ivana Zuzulu. 

 

Pro zjištění volebního odhadu bylo využito metody takzvaného volebního potenciálu. Výzkum volebního potenciálu neukazuje možný výsledek voleb, ale ukazuje šance daného subjektu u zvažujících voličů (tedy těch, kteří zvažují svou účast u voleb). Lidé v tomto typu výzkumu, nevybírají jednu stranu/hnutí/sdružení, kterému by dali svůj hlas, ale sdělují svou volbu volební kandidátky, o níž vážně uvažují.  Jde pouze o hlasy od občanů, kteří nevylučují svou účast u voleb. Soujčet ve výzkumu volebního potenciálu tak nemusí odpovídat stu procent. 

 

Měření formou volebního potenciálu ukazuje, kolik procent hlasů by daný politický subjekt mohl v současnosti hypoteticky získat, pokud by se k němu přiklonili všichni lidé, kteří jeho volbu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb. Do volebního potenciálu “strany (hnutí) A” vstupují pouze respondenti, kteří nevylučují účast u voleb a zároveň uvedou spontánně danou “politickou stranu A” jako hlavní preferovanou, nebo uvedou spontánně jinou politickou stranu jako hlavní preferovanou, ale řeknou, že si v případě své účasti nejsou zcela jisti jejím výběrem a mezi dalšími vážně zvažovanými uvedou “stranu A”, nebo neuvedou spontánně žádnou politickou stranu jako hlavní preferovanou a mezi vážně zvažovanými uvedou “stranu A”. 

 

Optikou volebních preferencí i volebního potenciálu vede diplomat Maroš Šefčovič (deklarovaná volební preference: 19,8%, volební potenciál: 26,1%), kterému s menším preferenčním odstupem sekunduje právnička Zuzana Čaputova (volební preference: 18,5%, potýká se však s deklarovaným menším volebním potenciálem: 21,2%). Třetím v pořadí je pak soudce Nejvyššího soudu Štefan Harabin (s naměřenou volební preferencí: 15,2% a volebním potenciálem: 19,8%). 

 

Se značným odstupem se jako čtvrtý umístil poslanec a místopředseda parlamentu Béla Bugár, který však společně s poslancem Milanem Krajniakem, bývalým poslancem Františkem Mikloško a vědcem, předsedou Slovenské konzervativní strany Ivanem Zuzulou patří vedle prvních tří kandidátů k nejúspěšnějším adresátům deklarované podpory od původních voličů vědce a prezidentského kandidáta Roberta Mistríka. 

 

Nejméně potenciálních Mistríkových voličů se podařilo oslovit poslanci a exžupanovi Marianu Kotlebovi, Róbertu Švecovi, Juraji Zábojníkovi a podnikatelce Bohumile Tauchmannové. 

 

Pro úplnost dodejme, že v rámci bleskového výzkumu byla zjišťována i zvažovaná účast voličů v blížících se prezidentských volbách, a to ve výši 55,5%, kdy odstoupení Roberta Mistríka posílilo silnější váhaní voličů ohledně své účasti u voleb nové hlavy státu. 

 

 

 

 Celý průzkum ke stažení ZDE

 

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace