Ve Sněmovně by zasedlo osm stran, hlavním vyzyvatelem hnutí ANO jsou Piráti

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.

 

V září se největší podpoře voličů těší hnutí ANO 2011, jehož podpora se po ukončení prověřování kauzy Čapí hnízdo ustálila na více než 30 procentech deklarované podpory. Největšími vyzyvateli uskupení Andreje Babiše se tak stávají Piráti a ODS.

Aktuální šetření preferencí bylo provedeno na vzorku 1055 respondentů ve dnech 20. 8. - 18. 9. 2019.

Nejlepší změřený výsledek má hnutí ANO 2011, a to 30,5 procenta (pro srovnání - ve volbách 2017 získalo 29,64 procenta). Výzkum preferencí již postihl dění okolo ukončení prošetřování kauzy Čapí hnízdo ze strany Pražského městského zastupitelství.

S odstupem druhé nejvyšší vyjádřené podpory dosáhla Pirátská strana s 19 procenty deklarované podpory (v roce 2017 to bylo 10,79 procenta). Bronzovou příčku v zářijových preferencích obsadila ODS. V tuto chvíli by ji volilo 11 procent respondentů (ve volebním roce 2017 od voličů měla 11,32 procenta hlasů) a lze předpokládat, že část jejich voličů vyjadřuje podporu bývalému členu ODS a představiteli hnutí Trikolóra Václavu Klausovi mladšímu.

S odstupem se jako čtvrtá umístila ČSSD, která oslovuje 7,5 procenta voličských sympatizantů (pro srovnání před dvěma roky sociální demokraté obdrželi od voličů 7,27 procenta hlasů). Je následována politickou formací Tomia Okamury - Stranou přímé demokracie (SPD) s 6 procenty (ve volebním roce 2017 získala 10,64 procenta), která rovněž část potencionálních voličů přepustila hnutím ANO a Trikolóra. 

Následuje KDU-ČSL se zjištěným ziskem 5,5 procenta (v roce 2017 získala 5,8 procenta). Skupinu subjektů s naměřenou šancí na zisk sněmovních mandátů uzavírá TOP 09 a KSČM. Oběma zmíněným formacím v září vyjádřilo sympatie shodně 5 procent potencionálních voličů (pro srovnání před dvěma roky TOP 09 volilo 5,31 procenta stoupenců a komunisté získali 7,76 procenta podpory).

U dalších stran je aktuální šance na zisk sněmovních mandátů hypotetická, ne však vyloučená. Nejblíže Poslanecké sněmovně je formující se hnutí Trikolóra reprezentované Václavem Klausem mladším s deklarovanou podporou čtyř procent a Starostové a nezávislí (STAN) s aktuálně naměřenými 3,5 procenty sympatizantů (v roce 2017 to bylo 5,18 procenta).

Deklarovaná volební účast je 58,5 procenta. 

 

Celá zpráva a infografika ve formátu PDF ke stažení zde.
Obrázek k použití ve formátu JPEG ke stažení zde. 

 

 

 

Průzkumy preferencí a potenciálu ČR

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail:
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace